Dzięki pracy powrót do domu - szkolenia oraz staże zawodowe dla osób pozostających w placówkach całodobowej opieki o charakterze długoterminowym w powiecie zgierskim

Projekt „Dzięki pracy powrót do domu – szkolenia oraz staże zawodowe dla osób pozostających w placówkach całodobowej opieki o charakterze długoterminowym w powiecie zgierskim”, który realizuje Kłos Sp. z o.o, współfinansowany jest w Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027.

Projekt wyłoniony w naborze nr FELD.07.05-IP.01-001/24 w ramach Działania FELD.07.05 „Integracja i społeczeństwo obywatelskie”, nr projektu: FELD.07.05-IP.01-0069/24, nr umowy o dofinansowanie projektu: FELD.07.05-IP.01-0069/24-00.

Opis:

Celem projektu jest wspieranie aktywnego włączenia społecznego w celu promowania równości szans, niedyskryminacji i aktywnego uczestnictwa oraz zwiększanie zdolności do zatrudnienia, w szczególności grup w niekorzystnej sytuacji. W ramach projektu wsparciem zostaną objęte osoby z niepełnosprawnościami o podłożu psychicznym (02-P, 12-C, 1-U), które przebywają w całodobowych placówkach opieki o charakterze długoterminowym. Projekt umożliwić im ma powrót do społeczności lokalnej poprzez realizację Indywidualnej Ścieżki Reintegracji i uczestnictwo w złożonym procesie aktywizacji społeczno-zawodowo-edukacyjnej. Projekt zakłada w pierwszej fazie organizację szkoleń zawodowych oraz warsztatów podnoszących kompetencje społeczne, w kolejnej zaś odbywanie stażu zawodowego w jednym z trzech obszarów: pracownik biurowy/magazynier, pracownik wykonujący proste prace gospodarczo-budowlane oraz prace proste w ogrodnictwie, stajenny/opiekun koni. Równolegle do obu faz realizowane będzie wsparcie psychologiczne oraz poradnictwo zawodowe, dostosowane do potrzeb uczestników projektu i podtrzymujące ich aktywność w obszarze szkoleń, warsztatów, staży oraz poszukiwania pracy i funkcjonowania poza ośrodkiem całodobowym o charakterze długoterminowym. Działaniem uzupełniającym w ramach projektu będzie objęcie 12 uczestników z niepełnosprawnościami usługami asystenckimi – w postaci asystenta usamodzielniania. Wsparcie to przyczynić się ma do odtworzenia powiązań uczestnika projektu ze społecznością lokalną i poprzedzającym pobyt w ośrodku opieki o charakterze długoterminowym środowiskiem życia. Każdy uczestnik projektu będzie mieć możliwość odbycia z asystentem treningów umiejętności, wspólnego wykonywania czynności pozwalających na samodzielne funkcjonowanie (opłacanie rachunków, planowanie i robienie zakupów, sprzątanie, przygotowanie posiłków), celem oddziaływań będzie zapewnienie uczestnikom zadania możliwie jak największej samodzielności.

Terminy realizacji:

W projekcie udział weźmie 12 uczestników, którzy będą podzieleni na dwie grupy – pierwsza z nich przystąpi do projektu (po rekrutacji w grudniu 2024 r.) od 1 stycznia 2025 r., druga zaś od 1 lipca 2025 r. (po rekrutacji w czerwcu 2025 r.). Wsparcie dedykowane 1 uczestnikowi wyniesie 9 miesięcy (3 miesiące szkoleń i warsztatów, 6 miesięcy stażu zawodowego, 9 miesięcy wsparcia psychologicznego i poradnictwa zawodowego oraz asystenta usamodzielniania).

Dofinansowanie projektu: 1 330 922,38 zł

Całkowita wartość projektu: 1 419 428,38 zł